Klubmestre gennem tiderne i VLTF – I doubler

Gennem årene har der også være spillet om klubmesterskabet i doublerne, og på denne side anføres finaleresultater fra de tre bedste double rækker - Damedouble A, Herredouble A og Mixdouble A – for de år tilbage i tiden, som vi har optegnelser om.

Under ”Turneringer” på hjemmesiden er der endvidere en særskilt side med klubmestrene og finaleresultater i damesingle og herresingle i de bedste rækker, men der har også i mange år været afviklet andre rækker:  B rækker og veteranrækker i single og double, foruden juniorrækker. Her henvises til hjemmesidens lange artikel om ”Klubmesterskab”, hvor der er mange resultater med fotos fra de senere år.

I de tre bedste doublerækker, som anføres nedenfor, er der gennem årene siden 2005 i alt 7 turneringsspillere, der har vundet 5 eller flere doubletitler. - På damesiden er det Lisbeth Nielsen, der har vundet 8 klubmesterskaber i damedouble og mixdouble, mens Agata L.-Madsen har vundet 5 titler.

5 herrespillere har også taget for sig af double titlerne. Doublespecialisten Dan Nielsen har 5 gange vundet herredouble A med David Langberg. – Uffe Larsen har vundet 7 double titler (4 i herredouble og 3 i mixdouble), ligesom Lukas E. Nielsen har vundet 6 titler, 5 af dem i herredouble i et stærkt makkerskab med Kristian Dahl. – David Langberg har gennem årene vundet 11 double titler, 6 i herredouble og 5 i mixdouble. – Flest doubletitler af alle har Kristian Dahl erobret:  8 i herredouble og 5 i mixdouble, i alt 13 titler, og enestående er det, at han i fem år i træk fra 2016-2020 har vundet både herredouble og mixdouble i samme år.

Når vi medtager 25 år før 2005, er der yderligere nogle markante doublespillere, der har opnået et større antal klubmesterskaber. – På damesiden er det Karin Mogensen og Stine Jepsen, der hver opnåede 8 titler i damedouble A og mixdouble A.

Blandt herrespillerne er det doublespecialisterne Kim Hansen med 7 titler og Ejnar Dalberg med 10 klubmesterskaber (5 i herredouble og 5 i mixdouble) i årene 1977 – 1987.

Uffe Larsen, der som nævnt ovenfor har vundet 7 doublemesterskaber efter 2005, har ydermere vundet hele 10 titler (7 i herredouble A og 3 i mixdouble A) i årene 1991 – 2004. Med sammenlagt 17 doublemesterskaber i de seneste 30 år har han klubmester rekorden i doubler. Kristian Dahl er dog med ovennævnte 13 titler tæt på denne rekord, som han har gode muligheder for at overgå i de nærmeste år.

DAMEDOUBLE A:

2021 Anette Thorning/Anne B. Carlsen – Anette Bjerring/Trine Høst Hansen 6-4, 6-4

2020 Lotte Bodilsen/Malene Hølmkær Louise M. Laustsen/Patricia Svarre Larsen 6-1, 6-0

2019 Louise M. Laustsen/Patricia Svarre Larsen – Trine Høst Hansen/Anette Bjerring 6-1, 6-2

2018 Ikke afviklet

2017 Ikke afviklet 

2016 Anne Lyngberg/Gitte Stisen – Caroline Chröis/Cathrine Chröis 6-1, 7-5

2015 Anne Lyngberg/Gitte Stisen – Anna Lauridsen/Signe Giandrup 6-4, 6-3

2014 Anna Lauridsen/Anne Lyngberg – Karoline Strandby/Cathrine Chröis 6-7, 6-2, 10-4

2013 Helle Sommer/Lissi Sandberg – Gitte Stisen/Lisbeth Nielsen 2-6, 6-4, 11-9

2012 Agata L.-Madsen/Lisbeth Nielsen – Helle Sommer/Lissi Sandberg 6-1, 6-0

2011 Gitte Stisen/Lissi Sandberg – Maj Zacho/Signe Giandrup 6-4, 6-2

2010 Agata L.-Madsen/Lisbeth Nielsen – Gitte Stisen/Lissi Sandberg 6-0, 6-0

2009 Agata L.-Madsen/Lisbeth Nielsen – Gitte Stisen/Lissi Sandberg 6-0, 6-3

2008 Maj Zacho/Julie Kaas – Lene Halle/Ulla Maach 2-6, 6-2, 6-2

2007 Lisbeth Nielsen/Lissi Sandberg – Lis Jensen/Ulla Maach - Puljespil

2006 Lisbeth Nielsen/Lissi Sandberg - Puljespil

2005 Ikke afviklet

2004 Ikke afvilket

2003 Ikke afvilket

2002 Ikke afvilket

2001 Ikke afvilket

2000 Ikke afvilket

1999  Vildana og Melisa Gasic

1998  Ikke afviklet

1997  Stine Jepsen/Maja Dickenson

1996  ?

1995  Stine Jepsen/Ditte Loldrup – Maja Dickenson/Mette Marie Stæhr  6-1, 6-0

1994  Stine Jepsen/Ditte Loldrup – Majken Jensen/Maj-Britt Jensen  6-1, 6-0

1993  Stine Jepsen/Ditte Loldrup – Irene Krabbe/Maj-Britt Jensen  6-0, 6-1

1992  Karin Mogensen/Lene Halle - Annelise Andersen/Inger Skot-Hansen

1991  Birgitte Hertz/Karin Mogensen – Ida og Inger Skot-Hansen  7-5, 6-4

1990  Ikke afviklet

1989  Anke Nousch/Silvia Schmidt – Ida og Inger Skot-Hansen  6-3, 4-6, 6-1

1988  Anke Nousch/Silvia Schmidt – Ida og Inger Skot-Hansen  6-2, 5-7, 6-4

1987  Karin Mogensen/Birgitte Hertz – Ida og Inger Skot-Hansen  6-0, 6-2

1986  Ida og Inger Skot-Hansen – Lene Halle/Inge Henningsen   Finale ikke spillet

1985  Ida og Inger Skot-Hansen – Inge Henningsen/Lene Halle  6-3, 6-1

1984  Birgitte Hertz/Kirsten Stisen – Inge Henningsen/Lene Halle  6-3, 6-0

----------------------------------------------

1980  Karin Mogensen/Hanne H. Jørgensen – Lene Halle/Inge Henningsen  6-1, 6-2

1979  Karin og Hanne Holst Johansen – Inger Skot-Hansen/Annelise Andersen 6-2, 7-5

1978  Inger Skot-Hansen/Annelise Andersen – Hanne H. Johansen/Inge Henningsen 6-4, 6-2

1977  Inger Skot-Hansen/Annelise Andersen – Karin og Hanne Holst Johansen  6-2, 6-4

HERREDOUBLE A:

2021 Kristian Dahl/Uffe Larsen - Puljespil

2020 Kristian Dahl/René Kristensen – Thomas Christensen/Martin K. Knudsen 6-0, 7-5

2019 Kristian Dahl/Lucas Halgaard – Klaus Bagger/David Langberg 6-2, 6-3

2018 Kristian Dahl/Lukas E. Nielsen – Klaus Bagger/Uffe Larsen  6-3, 6-4

2017 Kristian Dahl/Lukas E. Nielsen  David Langberg/Klaus Bagger 6-3, 5-7, 10-5

2016 Kristian Dahl/Lukas E. Nielsen – Klaus Bagger/David Langberg 6-2, 6-3

2015 Klaus Bagger/David Langberg – Kristian Dahl/Lukas E. Nielsen  6-3, 6-1

2014 Kristian Dahl/Lukas E. Nielsen – David Langberg/Klaus Bagger 1-6, 7-6, 10-3

2013 Kristian Dahl/Lukas E. Nielsen – David Langberg/Dan Nielsen 2-6, 6-2, 10-7

2012 David Langberg/Dan Nielsen – Uffe Larsen/Ulrik Hald 6-1, 6-2

2011 David Langberg/Dan Nielsen – Kim Hansen/Uffe Larsen 6-3, 6-1

2010 David Langberg/Dan Nielsen – Klaus Bagger/Søren Rasmussen 6-3, 6-4

2009 David Langberg/Dan Nielsen – Søren Rasmussen/Morten Aarup 6-0, 6-2

2008 David Langberg/Dan Nielsen – Søren Rasmussen/Morten Jepsen 6-1, 6-2

2007 Kim Hansen/Uffe Larsen – Søren Rasmussen/Morten Jepsen 7-5, 6-1

2006 Uffe Larsen/Peter Mikkelsen – Christian Nissen/Svend Erik Henningen 7-6, 6-2

2005 Uffe Larsen/Kim Hansen - Puljespil

2004  Uffe Larsen/Jakob Mandrup – Ulrik Hald/Henrik Maach  6-2, 6-3

2003  Uffe Larsen/Kim Hansen – Bjarne Egtved/Morten Aarup  4-6, 6-2, 6-2

2002  Uffe Larsen/Kim Hansen – Jørn Rolighed/Morten Aarup  6-2, 7-5

2001  Uffe Larsen/Kim Hansen – Christian Nissen/John Dee  5-7, 6-3, 6-3

2000  Kasper Worsøe/Morten Jepsen – Stine Jepsen/Ulrik Svendsen  6-4, 6-4

1999  Uffe Larsen/Morten Jepsen – Christian Nissen/Sv. E. Henningsen  7-5, 6-1

1998  Kasper Worsøe/Ulrik Svendsen – Uffe Larsen/Morten Jepsen  6-4, 3-6, 6-3

1997  Uffe Larsen/Kasper Worsøe

1996  ?

1995  Tobias G. Nielsen/Torben Hocksdahl – Ulrik Svendsen/Niels Kr. Plagborg  6-1, 6-1

1994  Anders Dorph/Morten Jepsen – Jonas Worsøe/Torben Christiansen  6-3, 0-6, 6-4

1993  Jonas Worsøe/Torben Christiansen – Anders Dorph/Morten Jepsen  6-2, 6-7, 7-5

1992  Jonas Worsøe/Jesper Bjerre – Hans Just Andersen/Tobias G. Nielsen  w.o.

1991  Uffe Larsen/Jesper Bjerre – Tobias G. Nielsen/Hans Just Andersen  6-4, 6-2

1990  Lasse og Jeppe Dalberg – Uffe Larsen/Simon Petersen  6-3, 6-4

1989  Jeppe og Lasse Dalberg  -  Simon Petersen/Mogens Rasmussen  6-3, 6-3

1988  Jeppe og Lasse Dalberg – Kim Hansen/Mogens Rasmussen  6-1, 6-4

1987  Jeppe og Lasse Dalberg – Anders Skot-Hansen/René Husted  6-2, 6-2

1986  Christian Nissen/Ejnar Dalberg – Kim Boye/Jeppe Dalberg  3-6, 6-1, 14-12

1985  Gunnar Svendsen/Ejnar Dalberg – Christian Nissen/Sv. E. Henningsen  7-6, 6-4

1984  Kim Hansen/Sv. E. Henningsen – Jeppe og Ejnar Dalberg  6-3, 6-1

-----------------------------------------------------

1980  Ejnar Dalberg/Preben Henriksen – Christian Nissen/Jesper Dybbro  7-5, 6-3

1979  Christian Nissen/Sv. E. Henningsen – Preben Henriksen/Ejnar Dalberg  3-6, 6-4, 6-3

1978  Ejnar Dalberg/Preben Henriksen – Johs. Overgaard/Niels Stisen  6-4, 6-2

1977  Christian Nissen/Ejnar Dalberg – Sv. E. Henningsen/Peter Kjeldgaard  6-3, 6-3

MIXDOUBLE A:

2021 Patricia S. Larsen/David Langberg – Amalie T. Larsen/Kristian Dahl 6-4, 6-2

2020 Patricia S. Larsen/Kristian Dahl – Louise M. Laustsen/Andreas K. Hunsballe 6-4, 6-1

2019 Louise M. Laustsen/Kristian Dahl – Patricia S. Larsen/Klaus Bagger 6-1, 6-4

2018 Louise M. Laustsen/Kristian Dahl – Patricia S. Larsen/Klaus Bagger  7-5, 6-4

2017 Caroline Chröis/Kristian Dahl  Anne Lyngberg/René Kristensen 6-4, 6-3

2016 Caroline Chröis/Kristian Dahl – Cathrine Chröis/Lukas E. Nielsen 6-1, 6-4

2015 Cathrine Chröis/Lukas E. Nielsen – Dorte Sørensen/David Langberg w.o.

2014 Dorte Sørensen/David Langberg – Cathrine Chröis/Kristian Dahl 4-6, 6-3, 10-4

2013 Dorte Sørensen/David Langberg – Gitte Stisen/Uffe Larsen 7-5, 7-5

2012 Lisbeth Nielsen/David Langberg – Gitte Stisen/Uffe Larsen 6-2, 6-1

2011 Lisbeth Nielsen/David Langberg – Gitte Stisen/Uffe Larsen 6-4, 6-4

2010 Ikke afviklet

2009 Agata. L-Madsen/Christian Nissen – Lisbeth Nielsen/Uffe Larsen 4-6, 6-3, 6-4

2008 Lisbeth Nielsen/Uffe Larsen – Agata L.-Madsen/David Langberg 6-4, 3-6, 6-4

2007 Lene Lund/Uffe Larsen – Lisbeth Nielsen/Peter Mikkelsen 6-1, 4-6, 6-3

2006 Agata L.-Madsen/Søren Rasmussen – Lissi Sandberg/Ole Sandberg - Puljespil

2005 Lene Lund/Uffe Larsen - Puljespil

2004  Ikke afviklet

2003  Lene Lund/Uffe Larsen – Birgitte G. Carlsen/Jakob Mandrup  6-7, 6-1, 6-2

2002  Ikke afviklet

2001  Karin Mogensen/Christian Nissen – Gudrun Krog/Ole Krabbe  6-2, 6-0

2000  Stine og Morten Jepsen – Karin Mogensen/Christian Nissen  6-0, 6-1

1999  Stine og Morten Jepsen – Vildana og Bernad Gasic  6-0, 6-1

1998  Maja Dickenson/Morten Jepsen – Karin Mogensen/Christian Nissen  6-0, 6-2

1997  Ikke afviklet

1996  ?

1995  Stine Jepsen/Torben Hocksdahl – Maja Dickenson/Uffe Larsen  6-3, 6-4

1994  Ditte Loldrup/Uffe Larsen – Inge og Sv. E. Henningsen  6-0, 6-4

1993  Stine Jepsen/Uffe Larsen – Camilla Brath/Anders Dorph  6-1, 6-2

1992  Vibeke og Hans Just Andersen – Karin og Thorvald Mogensen  6-4, 6-0

1991  Inge og Sv. E. Henningsen – Anke Nousch/Herbert Koch  7-5, 6-4

1990  Ikke afviklet

1989  Silvia Schmidt/Jeppe Dalberg – Anke Nousch/Mogens Rasmussen  6-2, 3-6, 6-0

1988  Lene Halle/Kim Hansen – Ida Skot-Hansen/René Husted  5-7, 7-6, 6-4

1987  Birgitte Hertz/Ejnar Dalberg – Ida Skot-Hansen/René Husted  6-3, 6-3

1986  Birgitte Hertz/Ejnar Dalberg – Inger og Anders Skot-Hansen   Finale ikke spillet

1985  Birgitte Hertz/Ejnar Dalberg – Inger og Anders Skot-Hansen  2-6, 6-2, 6-4

1984  Inger og Anders Skot-Hansen – Birgitte Hertz/Kim Hansen  6-4, 6-1

-------------------------------------------------

1980  Lene Halle/Preben Henriksen – Karin og Thorvald Mogensen  6-1, 6-3

1979  Lene Halle/Preben Henriksen – Hanne H. Johansen/Peter Kjeldgaard  6-2, 6-3

1978  Karin H. Johansen/Ejnar Dalberg – Lene Halle/Preben Henriksen  6-0, 6-1

1977  Karin H. Johansen/Ejnar Dalberg – Inge Henningsen/Christian Nissen  6-4, 6-4